Oświetlenie do garażu

Wiele osób korzysta z garaży do przechowywania narzędzi, a nawet jako warsztat. Przy ustalaniu oświetlenia do garażu, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest rozważenie ogólnej warstwy światła. Częstym problemem w garażu, jest to, że wiele z nich jest słabo oświetlona — przeważnie jest to kilka lampek sufitowych w rogach, które tworzą cienie i dają nierównomierne światło. Jednym ze sposobów uniknięcia tego problemu jest użycie fluorescencyjnych opraw świetlnych. W zależności od garażu i od tego, do czego go używasz, możesz zainstalować urządzenia, które wymagają kilka takich lamp.

motorbike-407186_1920

Wypróbuj świetlówkę T5, co będzie opłacalne, trwałe i niezawodne. Te urządzenia są przeznaczone do dystrybucji dużego natężenia światła, a w ich przypadku możesz liczyć na natychmiastowy rozruch, dzięki czemu nie będziesz musiał czekać, aż się włączą. Powinny być one umieszczone na środku sufitu, żeby zapewnić lepsze ogólne oświetlenie. Ważna jest również klasa szczelności źródła światła, żeby Twoje oświetlenie było bezpieczne przed kurzem i pyłem. Zadbaj o światło przed wejściem. Dobrym rozwiązaniem są czujniki ruchu, które sprawią, że lampy będą włączać się lub wyłączać, gdy będziesz wchodził lub wychodził. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie od szukania po ciemku włącznika światła. Pamiętaj, że dobre oświetlenie w garażu jest tym bardziej ważne, jeśli wykonujesz w nim prace i używasz ostrych narzędzi. Stwórz przestrzeń, w której będziesz się dobrze czuł.

Warstwy światła

Jedną z najważniejszych rzeczy w domu jest idealne oświetlenie przez cały czas, niezależnie od pory roku. Do tego celu pojedyncza oprawa z pewnością nie wystarczy, wszystko zależy od utrzymania właściwej równowagi między oświetleniem ogólnym, zadaniowym i punktowym. Oświetlenie otoczenia zapewnia równomiernie rozprowadzone światło w całym pokoju. W tym celu najlepsze są żyrandole i kinkiety. Korzystanie ze ściemniaczy daje kontrolę nad poziomami oświetlenia. Obiad z rodziną i przyjaciółmi wymaga nieco więcej jasności, ale dzięki ściemniaczowi bardzo łatwo można przekonwertować tę samo przestrzeń na romantyczny wieczór, ze słabo oświetlonym stołem. Przy oświetlaniu pokoi, zadbaj o możliwość przyciemniania jednego źródła światła przy zachowaniu innych jasno. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin, których członkowie spędzają czas w różny sposób w tym samym momencie.

bed-621742_1920

Oświetlenie ogólne jest tylko jedną warstwą, ale do odpowiedniego poziomu światła w pokoju potrzebne jest nam również oświetlenie zadaniowe. Ważne jest ono szczególnie podczas wykonywania określonych zadań takich jak gotowanie, praca lub odrabianie lekcji. W kuchni użyj lamp podtynkowych rzucających światło w miejsca, gdzie przygotowujesz posiłki. Lampy stołowe i podłogowe zapewnią idealne oświetlenie zadaniowe w pokoju, gdzie pracujesz i sypialni, w której czytasz. W łazience możesz użyć dwóch kinkietów po obydwu stronach lustra, dzięki czemu światło nie będzie rzucane z góry i nie będzie tworzyło cieni, które mogą stanowić problem np. przy nakładaniu makijażu.

fresh-1518789_1920

Oświetlenie punktowe służy do zaakcentowania konkretnych obiektów, takich jak dzieła sztuki, rzeźby lub kominek. Może być również stosowane do podświetlenia grafik na ścianach lub roślin. Lampy podtynkowe to najczęstsze rodzaje oświetlenia akcentującego, ale świece również świetnie się do tego sprawdzają. Jeżeli chcesz użyć ich w jadalni, to pamiętaj jednak, żeby były bezzapachowe.

Jak zmaksymalizować przestrzeń używając światła?

Czy twój pokój wygląda na zbyt ciasny? Czy chcesz stworzyć bardziej przestronne pomieszczenie dla siebie lub potencjalnych nabywców mieszkania? Na szczęście można stworzyć wrażenie większej przestrzeni bez kosztownych rozszerzeń pokoju — kluczem jest odpowiednie światło. Będzie to wymagało rozprowadzenie go jednakowo na wszystkich powierzchniach, co zminimalizuje cienie i zmaksymalizuje poczucie przestronności. Aby stworzyć równomierny rozkład światła, należy wykorzystać wiele opraw w celu uzyskania pożądanego efektu. Założeniem jest to, że pojedyncze źródło oświetlenia nie jest wystarczające — potrzeba kilku warstw światła. Do tego celu często stosowane są kombinacje kilku opraw: kinkietów, lamp wiszących i stojących.

interior-design-413718_1920

Odbite światło w znacznym stopniu przyczynia się do poczucia przestronności, dlatego zależy nam na tym, żeby było go jak najwięcej. W związku z tym wszystko, co wspiera odbijanie światła, będzie nam potrzebne. Białe powierzchnie są do tego idealne, ponieważ kolor ten pochłania najmniej i odzwierciedla największe ilości światła. Innymi barwami, które będą dobrym wyborem na pomalowanie pokoju, są jasnozielony i jasnoniebieski. Podłogi mogą również dostarczyć odblaskowe zalety. Światło świetnie odbija się od podłóg pełnych połysku. Dywany, szczególnie grube, będą działać przeciwko tobie, warstwa z polipropylenu, nylonu lub poliestru pochłania, a nie odbija światło. Nawet małe dywaniki mogą pochłaniać cenne oświetlenie. Zwróć na to uwagę przy wystrajaniu domu.

apartment-647877_1920

Oświetlenie akcentujące na ogół nie jest zalecane, gdy pożądane jest rozszerzenie przestrzeni — rzuci to niechciane cienie do pomieszczenia, a tym samym, zamiast rozjaśnić, ściemni. Istnieje jednak jeden rodzaj oświetlenia akcentującego, które mogą pomóc w osiągnięciu dobrego efektu — jest to podświetlenie. Rzucanie światła za określonym obiektem, na przykład rzeźby, tworzy wrażenie większej głębokości. Optymalne punkty dla tego typu oświetlenia to wnęki, miejsca pod szafkami, pod meblami i za ekranami. W tym celu najbardziej obiecujące są diody LED, które nie tylko utrzymują poziom jasności dłużej niż tradycyjne żarówki, ale oferują najbardziej precyzyjne rozprowadzenie światła.

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów jest istotnym elementem w kwestii zachowania bezpieczeństwa w domu i może wzbogacić jego design. Pierwszą sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest umieszczenie oświetlenia. Dla subtelnego zaakcentowania każdego kroku możesz zainstalować lampy na ścianie nad każdym lub co drugim schodem. Będą one rzucały na nie światło poziomo, co da jasność na całym obszarze, a nie tylko na środkowy obszar schodów jak ma to miejsce przy oświetleniu zainstalowanym pionowo. W tym przypadku prostokątny kształt światła będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ świetnie pasuje do konstrukcji schodów.

3271917747_dfd7fb7e5d_o

Schody mogą być oświetlane od spodu, przez co światło staje się subtelne i widoczne tylko w małej części. Tworzy to tajemniczą atmosferę w domu. W tym celu najlepiej nadają się taśmy LED, które są elastyczne i można je przycinać na dowolną długość.14650007256_741a1c7011_o

Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie źródeł światła na stopniach schodów od przodu, co najlepiej pasuje do domów urządzonych w minimalistycznym stylu.

14032738110_3210c0349a_o

Wiele osób przy oświetleniu schodów decyduje się na czujnik ruchów, co sprawia, że włączy się one automatycznie w nocy wtedy, kiedy tylko się zbliżymy. Tradycyjnie wybierane są żarówki o ciepłym białym świetle, ale dzięki technologii LED, właściciele domów mają teraz więcej opcji kolorów.

Jak wybrać kinkiety do domu?

Kinkiety są niezwykle atrakcyjnym dodatkiem do domu, w zależności od stylu, dopasowanie ich do wystroju domu zależy od przyjęcia odpowiedniej kombinacji. Niektóre miejsca w domu będą wyglądały najlepiej z jednym kinkietem, ale inne, kiedy powiesimy ich więcej. W małych pomieszczeniach i kuchni najlepiej wykorzystać pojedynczy kinkiet. Dobrym rozwiązaniem dla niektórych pomieszczeń jest zainstalowanie równolegle dwóch kinkietów – po obu stronach łóżka w sypialni lub lustra w łazience. Będzie to wyglądało symetrycznie i da wrażenie ładu. Kinkiety są bardzo popularne w nowoczesnych domach, które zaprojektowane są w minimalistyczny sposób. Wybór opraw będzie zależał również od kolorów ścian. Stal nierdzewna i polerowana popularna jest przy jaśniejszych barwach pokoju, ale w przy ciemniejszych kolorach wybierane są lampy z ciemnego drewna.

16551578725_0cd81731b8_k

W przypadku ścian z kamienia popularne są kinkiety antyczne, które naśladują styl starszej epoki, co sprawia, że będą dobrze dopasowane. Oprawy te mogą się różnić, ale najczęściej są wykonane z metalu takiego jak brąz, mosiądz. Mogą być one wykorzystane do zaakcentowania ścian i stylu. Wybór, którego dokonasz, powinien również brać pod uwagę wygodę oraz praktyczność. Biorąc więc pod uwagę funkcjonalność, odpowiedz sobie na pytanie, w którym kierunku ma być skierowana lampa. Jeżeli potrzebujesz światła do czytania, to z powinno być ono skierowane w dół. W sypialni potrzebujesz dobrej atmosfery, która sprzyja odpoczynkowi – tu użyj lamp skierowanych do góry zapewniających łagodne światło. W takich przypadkach spokojnie możemy wybrać również kinkiety o większej mocy, ponieważ światło jest skierowane na sufit i nie będzie raziło w oczy. Do sypialni zainstaluj oprawy ze ściemniaczem, który pozwoli ci na regulację oświetlenia w zależności od potrzeb. Dobrze dobrane kinkiety mogą zastąpić również oświetlenie punktowe.

Jak wybrać lampy do salonu?

Salon jest centralnym miejscem domu, to w nim spędzamy najwięcej czasu i tu przyjmujemy gości. W związku z tym musimy zadbać, żeby wybrać do niego najbardziej odpowiednią lampę. Co jest najważniejsze przy zakupie tego typu oświetlenia?

Przy odpowiedzi na to pytanie trzeba skupić się głównie na dwóch aspektach lampy: jej funkcjonalności i estetyce. Ważne jest, żeby oprawa podkreślała zalety pokoju, odpowiadała stylem do całego wystroju i miała należyty rozmiar. Przy wybieraniu lampy do salonu kierujmy się jednak przede wszystkim tym, aby dawała ona dobre, jasne światło. Czy wybrać lampę podłogową, wiszącą, czy kinkiet?

7e567b9dd2dc725bff0589b991a86acd_1024

Do salonu najczęściej wybierane są lampy wiszące. Pomysłów jest naprawdę dużo, możemy kupić żyrandol, lampę industrialną lub nowoczesną. Często wybierane są dwie lampy wiszące, które mogą stworzyć unikalny design poprzez zawieszenie ich na różnych wysokościach.

living-room-pendant-lighting-cluster-of-black-pendant-lamps-over-two-coffee-tables-with-a-grey-sofa-on-living-room-style

Lampa wisząca jest głównym oświetleniem salonu, ale czasami nie wystarcza do oświetlenia dokładnie całego pomieszczenia – w takich przypadkach stosowane są lampy stojące, które służą jako oświetlenie dodatkowe. Wybór w tym przypadku również jest duży, możemy dobierać różne kształty klosza, kolory i style. Lampy podłogowe odgrywają rolę oświetlenia punktowego i dlatego, kiedy w nocy chcemy popracować, to będą one idealnym pomysłem.

White minimalist interior (night)

Kinkiety również są ciekawym rozwiązaniem, polecanym głównie wtedy, gdy w pomieszczeniu nie mamy miejsca na lampę stojącą. Jeden kinkiet najprawdopodobniej może nie być wystarczającym źródłem światła, dlatego, jeśli decydujemy się na ten rodzaj oświetlenia, to pomyślmy o zakupie co najmniej dwóch.

Stylowa lampa na biurko

Jeżeli lampa na biurko w domu lub w gabinecie kojarzy ci się z banalną konstrukcją i nieatrakcyjnym wyglądem, to znak że warto przejrzeć asortyment sklepów z oświetleniem. Dzisiaj producenci posiadają w sprzedaży rewelacyjne lampy biurkowe, które wyróżniają się nieprzeciętnym designem. Dzięki temu mała oprawa staje się ważnym elementem aranżacyjnym obok, którego nie będzie można przejść obojętnie. Warto wydać nieco więcej pieniędzy, ponieważ będzie to inwestycja w funkcjonalność oraz zaznaczenie własnej indywidualności oraz wyjątkowego charakteru.

cacabf13fbeb9d828586a4c719859e39

Przeglądając oferty sklepów internetowych można naprawdę zakochać się w niejednej lampie, ale czasem cena jest naprawdę zbyt wysoka. Wtedy nie należy się poddawać, a poszukać trochę dłużej i na pewno znajdzie się stylowa lampka w przystępnej cenie. Przy wyborze należy się przede wszystkim kierować własnym gustem, ponieważ lampy biurkowe wpływają na nasze samopoczucie. Jednocześnie nie można również przesadzić z taką lampą. Zbyt awangardowy design może sprawiać, że nie będziemy mogli się skupić na pracy, ponieważ naszą uwagę będzie absorbował wygląd lampy. Co ciekawe, stylowe lampy na biurko będą pasowały niemal do każdego wystroju. Klasyczna, stylowa oprawa wpasuje się w nowoczesną przestrzeń i na odwrót. Takie połączenia dają naprawdę świetny efekt.

20131121_Philips_Lirio_Piculet6

Gdy już będziecie na etapie wyboru źródła światła, to zalecałbym wykorzystanie żarówki LED. Zapewnia ona lepszą jakość emitowanego światła, a ponadto jeśli zostanie wybrana odpowiednia lampa, to będzie można regulować jej jasność świecenia. Oczywiście LED nie sprawdzi się, jeżeli postawicie na „surową” lampę bez klosza. To co, przejrzycie teraz lampy biurkowe?

Puść wodzę fantazji i dekoruj stylowo za pomocą żarówek i kabli

Dekorowanie wnętrz, a zwłaszcza tych swoich, to czysta przyjemność. Wtedy możemy dać popis swoją wyobraźnią i pomysłami, które będą zachwycały. Dzisiaj, gdy w nowoczesnych wnętrzach dominują jasne kolory, zwykle białe, elementy oświetlenia mogą wprowadzić wiele koloru i spontaniczności, która zawsze ładnie się prezentuje. W kontekście oświetlenia i dekoracji warto postawić na kolorowe kable bądź kolorowe żarówki.

kolorowe kable

Wykorzystanie takich dodatków nada niepowtarzalnego i przytulnego designu wnętrzu, w którym doskonale będą się czuli zarówno młodsi jak i starsi. Kreatywnym rozwiązaniem będzie zawieszenie żarówki dekoracyjnej na kolorowym kablu, który można dowolnie związać i stworzyć ładny węzeł. Do kabla można zamontować klasyczne kolorowe żarówki, które wprowadzą do pomieszczenia klimatyczne światło. Innym ciekawym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie niestandardowych świetlówek. Jeżeli natomiast zależy Wam na kolorowym podświetleniu, ale w stylu nierzucającym się w oczy, to polecam po prostu wykorzystanie żarówek LED świecących na kolorowo.

kolorowe żarówki

Kolorowe żarówki najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie nie potrzebujemy mocnego jasnego światła, czyli głównie tam gdzie swobodnie spędzamy swój czas wolny. Takie rozwiązanie pozwoli na otrzymanie klimatycznego światła w sam raz na wieczorne spotkania ze znajomymi. Na koniec życzę powodzenia w urządzaniu wnętrz Waszych domów, mieszkań czy industrialnych biur.

Lubisz czytać? Czytaj w łóżku

Bardzo często zdarza się tak, że czytamy książki w łóżku tuż przed snem. Jest to najlepszy sposób na odstresowanie i spokojny sen. Jednak, aby odbywało się to w prawidłowy sposób, który nie wpływałby negatywnie na nasz wzrok, należy zadbać o właściwe oświetlenie. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku będzie kinkiet do czytania. Zwykle składa się on z jasnego abażuru. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu możemy nie tylko swobodnie oddawać się lekturze, ale także ozdobimy swoją sypialnię.

jasny kinkiet do czytania

Podwieszona lampa nad łóżkiem zapewni delikatne i nastrojowe światło, które pozwoli nam na długie lektury bez zamęczania oczu. Najważniejsze jest jednak, aby kinkiet do czytania właściwie dopasować do stylu całego pomieszczenia. Klosz wykonany z delikatnych materiałów sprawdzi się w większości sypialni, zarówno utrzymanych w nowoczesnym stylu, jak i tych w stylu tradycyjnym. Abażur o jasnej barwie pozwoli „uwolnić” się całemu emitowanemu światłu, a dzięki temu otrzymamy idealne światło do czytania. Ciemne klosze też są dobre do czytania, ale one przede wszystkim nadają lekko tajemniczego klimatu. Prawdziwym pasjonatom czytania sugerowałbym raczej wykorzystanie jasnego abażura.

ciemny kinkiet do czytania

Oczywiście do czytania można wykorzystać również lampkę stojącą na szafce nocnej, ale nie zapewni ona takiego światła jak kinkiet do czytania, który najlepiej umieścić tuż nad łóżkiem. Takie rozwiązanie sprawi, że strumień światła padający z góry będzie mniej więcej równomierny niezależnie od tego, w jakiej pozycji będziemy czytać. Najlepiej wykorzystać lampy z regulowanym ramieniem i kloszem. Kinkiet najlepiej zamontować około 70-80 cm od ramy łóżka.